9:00am
World's Wildest Police Videos: Bizarre & Unusual Crimes Special Edition
10:00am
World's Wildest Police Videos: Stolen Mustang Chase
11:00am
World's Wildest Police Videos: World's Fastest Chases Special Edition
12:00pm
Cops O: Love Bites
12:30pm
Cops O: Strange Encounters
1:00pm
Cops O: Perfume Takedown
1:30pm
Jail: Big Texas
8:00pm
Cops O: Love Bites
9:00pm
Cops O: Strange Encounters
10:00pm
Cops O: Perfume Takedown
1:00am
Jail: Big Texas
1:30am
2:00am
2:30am
3:00am
World's Wildest Police Videos: Loopy Backwards Inside Out

Glastonbury 2009 Lineup Announced

by dsussman   May 26, 2009 at 3:28PM  |  Views: 159

Bruce Springsteen & The E Street Band, Blur, Spinal Tap, Lady GaGa, Fleet Foxes, and Animal Collective lead the lineup for the 2009 Glastonbury festival, to be held June 25th - 28th in South West England at Worthy Farm between the small villages of Pilton and Pylle. Other confirmed acts are Jarvis Cocker, The Prodigy, Q Tip, and Crosby, Stills & Nash.

This is without a doubt the best festival lineup of the year. Hit the jump for the full list of bands.

Here’s the whole shebang:

THURSDAY JUNE 25

Queen's Head Stage:
Smash n' Grab
Metronomy
Kap Bambino
Ebony Bones
Golden Silvers
Alessi's Ark
Liz Green
The Gentle Good
Charlene Soraia
Stornoway
We Have Band
Maximo Park

Dance Lounge:
Altern-8
Jamie Jones
Unabombers
Futureboogie
Beardyman
Raffertie
East 17
Mystery Jets DJ Set
Ella Chi
 
Pussy Parlure:
Annie Nightingale Opening Party
General Midi
Paul Arnold
Billy Nasty (Dubstep Set)
Qemists (DJ Set)
Afghan Headspin
Adsorb
Vent
Groove Diggerz
Ben & Lex
 
Silent Disco:
The Kleptones
Jim Masters
Novak 3D Disco
Herne
Silent Disco's DJ

FRIDAY JUNE 26

Pyramid Stage:
Neil Young
The Specials
Lily Allen
Fleet Foxes
Special Guests
Regina Spektor
Gabrielle Cilmi
Bjorn Again

Other Stage:
Bloc Party
The Ting Tings
Lady GaGa
Friendly Fires
White Lies
The View
The Maccabees
The Rakes
The Whip
Mr Hudson

John Peel Stage:
Doves
Jamie T
Jack Penate
Little Boots
Metronomy
VV Brown
The Virgins
Fucked Up
Rumble Strips
Dan Black
General Fiasco

Jazz/World Stage:
Q Tip
The Streets
Steel Pulse
Lamb
Hot 8 Brass Band
Stephanie Mckay
Speed Caravan
The Perceptions
Rolf Harris
Warsaw Village Band

Acoustic Stage:
Ray Davies
Fairport Convention
Jason Mraz
Scott Matthews
No Crows
Hugh Cornwell
Ben Taylor
Sean Taylor
Alyssa Bonagura
John Smith

The Park Stage:
Animal Collective
The Horrors
Noah And The Whale
Special Guests
Emiliana Torrini
Special Guests
James Hunter
Golden Silvers
Bishi
Lay Low

Queen's Head Stage:
Glitterati
Jason Mraz
The Big Pink
The Rakes
Rumble Strips
The Virgins
Dan Le Sac Vs Scoobius Pip
Tommy Sparks
The Low Anthem
Team Waterpolo
Hope And Social
Dead Like Harry
Yr Ods
City Stereo
The Mojo Fins
Maura Kincaid
The Slips
Sub Universe

East Dance:
David Guetta
Layo and Bushwacka!
Easy Star All-Stars
Iration Steppas ft Mark Iration
Dreadzone
Tom Middleton
The Egg
Paul Woolford
Pama International

West Dance:
Erol Alkan
Crookers
The Whip
Annie Mac
Skream And Benga
Whomadewho
Joe Goddard (Hot Chip)
DeepGroove
Nathan Detroit

Dance Lounge:
The Nextmen featuring Yungun
Chip Munk
Mystro
Crazy P
Leeroy Thornhill (X Prodigy)
Matthew Jonson (Cobblestone Jazz)
Amanda Blank
Circlesquare
Hypnotic Brass Ensemble
Jalapeno Sound System feat. Smoove & Turrell
Burn the Negative
Outlaws
 
G Stage:
SLAM
Ben Sims
Billy Nasty
Jim Masters
Giorgio Gatti Vs Edoardo Marvaso
Geezer
Ans
Dhr Robijn
The Cosmonauts
 
Pussy Parlure:
Salsa Club featuring The Elephants
Swap-A-Rama Razzmattazz
Peyoti For Presidents
Astroboy
Speech Debelle and The Therapist
Salsa Class
Vladimir Steamboat
Jodie Harsh
Will Vegas
Salsa Class
Randy & Earls Old Record Club

Silent Disco:
Novak 3D Disco
Urban Knights
Quiver
DeepGroove
Silent Disco's DJ

Avalon Stage:
The Blockheads
British Sea Power
Michael McGoldrick, Iain Fletcher and Andy Dinan
The Puppini Sisters
3 Daft Monkeys
Baskery
The Mandibles

The Glade:
Timo Maas
Tom Real
Beardyman with The Bays
James Monro
Banco de Gaia
Pathaan
Outmode
Mum Suleiman
Clive Craske

SATURDAY JUNE 27

Pyramid Stage:
Bruce Springsteen & The E Street Band
Kasabian
Crosby, Stills & Nash
Dizzee Rascal
Spinal Tap
Eagles Of Death Metal
Tinariwen
VV Brown

Other Stage:
Franz Ferdinand
Pendulum
Maximo Park
Paolo Nutini
Peter Doherty
The Script
Jason Mraz
Metric
Peter, Bjorn and John
Broken Family Band

John Peel Stage:
Jarvis Cocker
White Lies
Florence And The Machine
Passion Pit
Gaslight Anthem
Hockey
The Temper Trap
Esser
The Big Pink
Baddies
The Nightingales

Jazz/World Stage:
Playing For Change
Baaba Maal
Lonnie Liston Smith
Jamie Cullum
Rokia Traore
Erik Truffaz
Rolf Harris
Warsaw Village Band

Acoustic Stage:
Kilfenorca Ceili Band
Tindersticks
Newton Faulkner
Lisa Hannigan
Gary Louris and Mark Olson
Lunasa
Bap Kennedy
Hope And Social
Stornoway
Cora Smyth Band

The Park Stage:
Bon Iver
M Ward
Special Guests
Shlomo and Guests
Horace Andy
Easy Star All-Stars
The Memory Band
Bombay Bicycle Club
The Low Anthem
First Aid Kit

Queen's Head Stage:
Guilty Pleasures
Dan Black
The King Blues
The Shortwave Set
Special Guest
The Wombats
Official Secrets Act
Noah And The Whale
Emmy The Great
Broken Records
Special Guest
Peggy Sue and the Pirates
Marina and the Diamonds
Theoretical Girl
Blue Roses

East Dance:
2ManyDJs
Deadmau5
Pete Tong
La Roux
Wiley
Tinchy Stryder
Eric Prydz
Heartbreak
We Have Band

West Dance:
Josh Wink
Yoda
DJ Food
Qemists
Timo Maas
Japanese Popstars
Hudson Mohawke
NAPT
The Emperor Machine
Jam The Channel

Dance Lounge:
Rye Rye
DJ Missill
Goldie Lookin Chain DJ Set
Calvin Harris DJ Set
Maxfield
Ironik
Ezra Bang & Hot Machine
Leo the Amateur
WonderfullyCourteousGentlemen
The Part Time Heroes
Boy Crisis
Evil Genius
Lekiddo - Lord of the Lobsters!
DJ Bunjy
Lack of Afro Live
 
G Stage:
Scratch Perverts
Tom Middleton Old Shool Rave Set
Krafty Kuts
Zinc
Aquasky
Atomic Hooligan
Commix
Mr Nice
Jon Hopkins
Miss B
 
Pussy Parlure:
Salsa Club featuring The Alex Wilson Salsa Power Orchestra
We Don’t Play
Baby Charles
Craig Charles
Salsa Class
Nerm & D-Code
Bourbon Warfare DJs
The Parlure Cabaret
Salsa Class
Mellow Star
Infinite Scale
 
Silent Disco:
Marshall Hackett   I ♥ What?
Novak 3D Disco
Danny Howells
Silent Disco's DJ

Avalon Stage:
The Wonder Stuff
Edward II
Eliza Carthy
Badly Drawn Boy
Solas
The King Blues
The Lancashire Hotpots
Wheeler Street
The Martin Harley Band

The Glade:
Stereo MCs
Stanton Warriors
DJ Fresh
Dub Pistols
Don Letts
Dr Meaker
Tayo
Rusko
Sancho Panza
Nairobi
Jinx

SUNDAY JUNE 28

Pyramid Stage:
Blur
Nick Cave And The Bad Seeds
Madness
Tom Jones
Amadou & Mariam
Tony Christie
Status Quo
Easy Star All-Stars

Other Stage:
The Prodigy
Glasvegas
Bon Iver
Bat For Lashes
Yeah Yeah Yeahs
Enter Shikari
Brand New
Art Brut
Boxer Rebellion
In Case Of Fire

John Peel Stage:
Echo And The Bunnymen
The Wombats
Noisettes
Ladyhawke
The Soft Pack
Just Jack
Emmy The Great
Twisted Wheel
We Have Band
Wave Machines
Good Books

Jazz/World Stage:
Black Eyed Peas
Manu Dibango
Roots Manuva
Khaled
Orquesta Aragon
Linda Lewis
Jose James
Abdullah Chhadeh And Syriana

Acoustic Stage:
Georgie Fame
Roger McGuinn
Sharon Corr
London Community Gospel Choir
Beth Rowley
Imelda May
Penguin Café Orchestra
Kate Walsh
Martin Harley Band
Lucy Wainwright Roche

The Park Stage:
Seun Kuti and Fela's Egypt 80
Cold War Kids
Tunng and Tinariwen
Alela Diane
Terry Reid
The Rockingbirds
Alberta Cross
Chief
Micachu and the Shapes
WaterAid Choir

Queen's Head Stage:
Motown 50th Birthday
Robyn Hitchcock
The Aliens
Magic Numbers
Bombay Bicycle Club
Joe Gideon And The Shark
Vagabond
Joe Lean And The Jing Jang Jong
Fight Like Apes
The Capitol Years
Soft Toy Emergency
Priscilla Ahn
Jersey Budd
Two Door Cinema Club
Major Major

East Dance:

Calvin Harris
Mr Scruff
VV Brown
Rob Da Bank
Frankmusik
Wonky Pop DJs
Kissy Sellout
Wonky Pop DJs
Ou Est
Chris Coco

West Dance:
Peaches
Jodie Harsh
Beat Torrent
Freq Nasty
Dirty Vegas
Quiver
Filthy Dukes
Don Diablo
Goldfish
Stuart Wilkinson
Transformer

Dance Lounge:
All Hands on Decks
Infadels (DJ Set)
Ocelot
Lottie
MPHO
Reverand and the Makers


Mark Jones:
Wall of Sound 15 Years presents a night with…
Joker & Nomad
Pinch & Peverelist
RSD
Smith & Mighty
Henry & Louis featuring Jamo
Dr Gaffa
Dub From Atlantis
DubFX
DubKasm
Bristol Rise Up!  Featuring…
N.U.M.B.
Sub-Universe
 
G Stage:
Chase & Status
High Contrast
London Elektricity DJ Set
MJ Cole
Shut Up And Dance
Caspa
N Type
Red Light and Ben Westbeach
Cyberfunk All Stars
Eveson
Bridgewater Reggae Soundsystem

Pussy Parlure:
Salsa Club featuring La Excelencia
Eclectic  Ballroom
Rock Idol
The Parlure Cabaret
My Toys Like Me
Salsa Class
Take It 2 The Bridge
Blackberry Wood
The Bee's Knees
Salsa Class
DJ Badly

Silent Disco:
Appleblim
Cheeba
Dave Seaman
Novak 3D Disco
Silent Disco's DJ

Avalon Stage:
Peatbog Fairies
Seth Lakeman
Dodgy
Will Young
Teddy Thompson
The Mummers
The Destroyers
6 Day Riot
Stornoway

The Glade:
Gong
Steve Hillage Band
Eatstatic
Richard 'Kid' Strange and the Party
Second Class Citizen
Back to the Planet
3 Daft Monkeys
Hybrid Cinematic Set
Breakfast with Howard Marks

Source: Mick Hutson/Getty Images

THE DAILY FOUR